Counter Strike Nasıl Gelişti?

Ana Sayfa / Blog
 Son Yazılar
Counter Strike Nasıl Gelişti?


     Counter Strike, Valve tarafından geliştirilmiş ve Sierra tarafından 19 Kasım 1998 tarihinde satışa sunulan Half Life oyunu altında bir mod olarak düşünülmüş ve isimsel olarak Counter-Terörizm, Strike Force ve Counter-Terrör gibi isimler düşünülmüştür. Fakat oyunun ismi Counter Strike olarak belirlenmiştir. Modun beta sürümü 19 Haziran 1999 yılında oyuncu dünyasına sunulmuş ve kısa bir süre içinde oyuncular tarafından çok tutulmuştur.
   

Counter Strike serisinin ilk sürümü 8 Kasım 2000 tarihinde yayınlanmıştır. Bu sürümde ilk defa 4 counter-strike ve 4 terörist model skini eklenmiş ve yeni silahlar, telsiz komutları bu sürümde uygulanmıştır. 13 Mart 2001 yılında ise 1.1 sürümü yayınlanmıştır. Bu sürümde büyük hatalar giderilmeye çalışılmıştır. Bunun dışında 1.2, 1.3, 1.4 oyunun geçiş sürümleri olarak söylenebilir. Counter Strike 1.5 ve 1.6 sürümleri oyunun asıl yayıldığı ve üzerinde birçok turnuvanın yapıldığı oyun haline gelmesine sebep olmuştur. Bu sürümlerde oyun arayüzleri değiştirilmiş, yeni silahlar eklenmiş özellikle 1.6 versiyonunda kalkan eklenmiştir. Grafikler geliştirilmiştir. Bu oyun modları günümüzde hala oynanması açısından ne denli insanlar tarafından sevildiği anlaşılmaktadır.
     

Counter Strike 1.6 oyunundan sonra ise Valve tarafından Coundution Zero isimli oyun 2004 yılında geliştirilmiştir. Bu oyun önceki Counter Strike serilerinin yerini tutmamış ve düşüş yaşanmıştır.  Ağustos 2004 yılında ise Counter Strike Source geliştirilmiştir. Bu oyun Source motoru kullanılıp geliştirilse de tam olarak tutmamıştır. Oyunun grafikleri, silah skinleri, haritalar gibi çeşitli yenilikler olsa da oyuncular tarafından tam olarak tutulamamıştır. Tabiki bu oyunda oyunun oynanış tarzının değişmesi de  bunda etkili olabilir. 2005 yılında ise Namco tarafından bir oyun geliştirilmiş. Bu Counter Strike ise Single player olarak oynanabilen ve Anime karakterlerden esinlenerek tasarlanmış fakat çok fazla tutmamıştır. 2008 yılında ise Counter Strike oyununun Online versiyonu yayınlanmış ve birçok ülkede çıkış yapmıştır.
     

Counter Strike 2012 yılında tekrar eski günlerine dönmek için Valve tarafından Global Offensive denilen bir Counter Strike çıkarmıştır. Bu oyun Counter Strike 1.6 dinamiklerinin temelinde geliştirilmiştir. Oyun dünya çapında çokça benimsenmiştir. Bu oyunda dünya çapında Espor turnuvaları olmuş ve halen devam etmektedir. Oyunun bu versiyonunda grafikler Source 2 motoru ile yapılmıştır. Haritalar tekrar elden geçirilmiş, birçok skinler eklenmiş ve bıçak, eldiven, silahlar istenildiği gibi skinleri satın alabilir veya kutulardan çıkabilmektedir. Oyunda rütbe sistemi bulunmaktadır. Bu rütbe sistemi geliştirebilmek için rekabetçi modunda oyunlar kazanarak rütbenizi yükseltebilir ve daha iyi oyuncularla oyunun heyecanını kazanabilme şansına sahip olma imkânı taşımaktadır. Counter Strike Global Offensive oyununda 6 Aralık 2018 tarihinde oyuna Battle Royale modu eklenmiştir. Ayrıca oyun 25 TL ile satın alınabiliyordu fakat bu oyun  herkese ücretsiz olup Prime diye bir özellik eklenmiştir. Bu özellik şuan 77,50 TL fiyata sahiptir. Battle Royale modu Fortnite ve Pubg gibi yapımların başarısından sonra ortaya çıkan bir mod. Counter Strike Global Offensive oyununda bu oyunun ismi Danger Zone’dur. 16-18 oyuncu ile oynanıyor. 


Yorumlar

1 Adet Yorum Bulunuyor