MMOFPS NEDİR ESPOR’A KATKISI

Ana Sayfa / Blog
 Son Yazılar
MMOFPS NEDİR ESPOR’A KATKISI


     FPS yani First-Person Shooter Türkçe’mizde Birinci Şahıs Nişancı olarak çevrilmiştir. Bu tip oyun türünde karakterinizle bütün olarak oyunda olursunuz. Etrafı sanki kendi gözünde görüyormuş gibi bir his veren bu tip oyunlar genellikle savaş oyun türünde tercih edilmektedir. Savaş oyunlarında FPS’nin tercih edilmesinde önemli olan şey hem oyuncuyu savaşın içine çekmek, hemde daha çabuk oyuna ve savaşa adapte olmasını sağlamak olabilir. Bu şekilde savaşta oyuncu ile karakter arasında bir empati oluşur. 


     FPS oyun türü denilince akla DOOM, Wolfentein 3D, Heretic oyunları gösterilebilir. Bu oyunlar aslında FPS oyun türünün ilk oyunları sayılabilir. Bu oyunlar ve günümüzde çıkan FPS oyunları genel olarak 1. Dünya savaşı, 2. Dünya savaşı gibi modern savaşlar ve buna benzer savaş türlerinde FPS oyun türü görülebilir. Bu oyunlar arasında Battlefield, Call Of Duty, Medal of Honor, World War 2  gibi oyunları göstermek mümkündür. Bunun dışında da birçok FPS oyunları oyuncuların beğenisine sunulmuştur. GTA 5 oyununda da sonradan FPS modu eklenmiş ve büyük beğeni kazandığını da söylememiz gerekir.


     Günümüzde Espora katkısı çok fazla olmuştur. Bu oyunlar arasında herkesin kabul gördüğü bir oyun bulunmaktadır. Bu oyun Counter Strike’dır. Bu oyun Half-Life oyununun bir modu olarak ortaya çıkmış ve insanların beğenisini kazanmış ve patlama yaşamıştır. Counter Strike 1.3, 1.4, 1.5, 1,6 gibi oyunlardan sonra Counter Strike Source ve Global Offensive oyunları ortaya çıkmıştır. Bu oyunlardan en popüleri Counter Strike 1.6 ve Global Offensive olmuş ve bu oyunlar sayesinde Espora büyük katkı verilmiştir. Günümüzde halan devan eden Global Offensive turnuvaları en çok para kazandıran Espor oyunları arasına girmektedir. Bunun dışında PlayerUnknown's Battlegrounds (Pubg) oyunu 2017 yılında çıkmış ve FPS moduyla’da oynanmaktadır. Bu oyunda da Espora katkısı yadsınamaz. Call Of Duty ve Battlefield oyunlarında da Espor turnuvaları bulunur. Bu oyunlarda da Espora katkıları çok büyük olmuştur. Günümüzde EA Games’in çıkardığı Apex Legends Online da FPS türünde olup önemli oyunlar arasında yerini almıştır.
 


Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış