MMORPG Nedir?

Ana Sayfa / Blog
 Son Yazılar
MMORPG Nedir?


     MMORPG çok oyunculu rol yapma oyun türüne girmektedir. Bu oyun türü aslında tek isimle anılmasına rağmen RPG ve MMO olarak farklı oyun türünün birleşiminden oluşur. MMO “Massively Multiplayer Online” yani Devasa çok oyunculu çevrimiçi oyunlar olarak isimlendirilir. Bu oyun tipi tek başına oynamak yerine başkaları ile mücadele etmeyi seven kişiler için favoridir. 


     RPG “Role Playing Game” yani Rol yapma oyunu olarak isimlendirilir. RPG oyunlar genellikle eski dönem oyunları ortaçağ, savaş oyunları buna girebilmektedir. Bunun dışında dünya ile alakası olmayan hayali türlerde RPG türünde çıkabilmektedir. Karakterine yeni özellikler kazandırılan bu oyunlar yeni kıyafet ve kostümler giydirilerek karakterler geliştirilmektedir. 


      MMORPG’de aynı mantıkla oynanmaktadır. Genel olarak karakter geliştirilir ve diğer oyuncularla mücadele edilmektedir. MMORPG oyunlarına birçok örnek verilebilir fakat Knight Online, Silkroad Online, World of Warcraft oyunları MMORPG oyunları arasında çok önemlidir. MMORPG oyun türünü Dünya’da tanınmasına yok açan bu oyunlar halen devam etmektedir. Bu tip oyunlar Bilgisayar dışında Playstation, Xbox, Cep Telefonunda bile yaygınlaşmış ve mücadeleyi seven insanların beğenisine sunulmuştur. Bu tip oyunlar Espor gelişimine önemli katkılar getirmiştir. Günümüzde MMORPG’de önemli oyunlar vardır. Black Desert Online, The Elder Scrolls Online, Guild Wars 2,Planetside 2 örnek verilebilir. 


Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış