Paris 2024 Olimpiyatlarında Espor Unvanı Olarak Dahil Olabilir

Ana Sayfa / Blog
 Son Yazılar
Paris 2024 Olimpiyatlarında Espor Unvanı Olarak Dahil Olabilir

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yakın bir tarihte yaptığı röportajda ülkesindeki Espor ve Gaming sektöründeki gelişmeler hakkında birkaç söz değinmişti. Oyun alanındaki zengin geçmişi nedeniyle Fransa, E-Spor dünyasında her zaman lider ülkelerden birisi oldu.

Emmanuel Macron’a göre, 2024 Yaz Olimpiyatları’nın Paris’te yapılması planlandığından dolayı, Fransızlar dünyanın en büyük espor etkinliklerinden bazılarını düzenlemeye sahip olabilirler. CS:GO, League of Legends ve Dota 2 oyunları, Fransa Cumhurbaşkanı’nın Big Whale ile yaptığı son röportajda bahsettiği oyunlardan bazıları olarak gözden kaçmadı.

Macron, şuanda seçimde ikinci tura geçti ve birçok kampanya yürütmektedir. Bunun dışında kampanyalar arasında Oyun ve E-Spor alanındaki başarılarını da paylaşarak genç seçmeninde oyunu kazanmaya çalışıyor.

Emmanuel Macron, CS:GO, Dota 2 ve League of Legends’in 2024 Paris Yaz Olimpiyatlarına Esports unvanı olarak Katılması Hakkında Konuşuyor

Fransa’da Ubisoft, Voodoo, Atari, Quantic Dream gibi birçok dev oyun şirketi bulunuyor. Fransa bu konuda oyun endüstrisinde bol miktarda varlığa sahip bir ülke olarak başarılıdır. Bu konuda Emmanuel Macron’un yorumları da önemlidir. Yaklaşmakta olan 2024 Paris Yaz Olimpiyatları, Fransızların oyun oynamaya olan heveslerini sergilemeleri için mükemmel bir fırsat olacağını belirtiyor.

Ayrıca CS:GO, LoL ve Dota 2 oyunlarında bulunan Fransız Team Vitality ve Karmine Corp gibi takımların şanlı başarıları sayesinde Fransa’da bu oyunlar oldukça popüler oldu. Macron’a göre, CS:GO Majors, LoL Worlds ve Dota 2’s The International gibi tarihi Espor etkinlikleri, Macron yeniden koltuğa seçilirse 2024 Paris Olimpiyatlarında dahil edilebilir.

Emmanuel Macron Bu konuda şu açıklamalarda bulundu:

“Fransız halkı bana güvenirse, seçilir seçilmez bunun üzerinde çalışmalara başlayacağız. Fransa’nın nüfuzu da bununla ilgili.”

Emmanuel Macron ayrıca 2022 yılı itibari ile Fransa’nın Espor dünyasında lider ülkelerden birisi olduğunu belirtip şunları söyledi:

“Ayrıca Fransa'yı video oyunları için BİR ülke olarak tanıtmak için doğru koşulları yaratmaya devam etmek için stratejik bir yaklaşıma sahip olmamızı istiyorum.”

Macron’un açıklamalarından sonra Fransa’nın oyun endüstrisindeki koşullarını sürekli iyileştirmenin önceliklerinden biri olduğu anlaşılıyor. Macron ayrıca oyun endüstrisinde bulunan vergi kredisi sisteminde de iyileştirmeler vaat ediyor.

 

Esporanalist.com


Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış