Türkiye’de E-Sporun Yükselişi

Ana Sayfa / Blog
 Son Yazılar
Türkiye’de E-Sporun Yükselişi

E-Spor Dünya üzerinde oldukça önemli bir yere sahip ve bu durum Türkiye’de de giderek e-Sporun büyümesine olanak sağlıyor. Dünyada ve Türkiye’de en büyük e-Spor oyunu League of Legends gibi görünse de e-Sporun çıkmasında en büyük rolü Valve’nin Counter Strike oyunu başrol oynuyor. Counter Strike ile başlayan bu serüven giderek önemli bir yer almakta ve bazı okulllarda seçmeli ders olarak müfredata girmiş bulunmaktadır. Dünya’da ilk olarak Norveç’teki Garnes Vidaregåande Skole okulunda yürürlüğe giren e-Spor dersleri Türkiye’de ise Ekin Kolejinde seçmeli ders olarak okunabilmektedir. Bu büyük projeye Ekin Koleji ve Kingston ortaklığında yürütülecektir. Burdanda anlaşılabileceği gibi geleceğin sektörü e-Spor olacak.

Bu sektörün gelişmesinde şüphesiz en büyük faktör bazı büyük spor kulüplerinin s-Spor takımı kurmasıdır. İlk olarak Beşiktaş, sonrasında ise Fenerbahçe ve Galatasaray’ınLeague of Legends oyununda kurdukları takımların büyük katkısı vardır. Umut ediyoruz ki Türkiye’de ki diğer kulüplerinde e-Spor takımı kurması be bu kulvarda boy göstermeye başlayacaktır. 2016 ‘ yılında LoL e-Spor Yaz Finali Lig TV üzerinden canlı yayınlanmıştır. Bu durum e-Spor sektörünün önemli hale geldiğini göstermektedir. Sektörün giderek gelişmesi oyun severlerin kuşkusuz en büyük hedefidir.

Sizde oynadığınız oyunda çok iyi olduğunuzu düşünüyorsanız e-Spor takımlarından birine başvurun ve bu rüya gibi yolculuğa katılın.

Peki, Türkiye’de Hangi Oyunlarda E-Spor Faaliyeti Var?

11)      League of Legends

22)      Counter Strike Global Offansive

33)      Dota2

44)      Hearthstone

55)      FIFA

66)      Wolfteam

77)      Point Blank

88)      Overwatch

99)      Türk oyunu olan ZULA

110)  Bazı mobil oyunalar( Strike of Kings, Clash Royale, Vainglory vb.)

Türkiye’nin en büyük e-Spor takımları nelerdir?

11)      Dark Passage

22)      HWA Gaming

33)      SuperMassive e-Spor

44)      Team Aurora

55)      Crew

66)      1907 Fenerbahçe e-Spor

77)      Galakticos

88)      Galatasaray e-Spor

99)      P3P e-Sport

110)   Space Soliders(CS GO)

111)  Beşiktaş e-Spor

 12)   Bursaspor Esports 

 

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış